CIE 2025 videnskabskonference i juli – et fagligt tilbageblik fra Wien
Fra den 7. til 9. juli 2025 dannede Wien rammen om CIE’s internationale konference under CIE’s motto “Lighting the Future Together”. CIE (Commission Internationale de l’Éclairage) samler eksperter fra hele verden med det fælles mål at fremme viden, forskning og samarbejde inden for lys og belysning – og årets konference understregede vigtigheden af dette fælles engagement.
Af Jørgen Hedrich, Dansk Center for Lys
Konferencen blev indledt med en stemningsfuld reception i Wiens ikoniske rådhus søndag den 6. juli, hvor der var mulighed for at netværke i historiske omgivelser. Den officielle åbning fandt sted mandag morgen den 7. juli, hvor CIE’s formand Jennifer Veitch bød velkommen og satte scenen for de tre intense og inspirerende dage med faglige oplæg, paneldebatter og vidensudveksling.
Fokus på lysforurening og tabet af kontakten til naturen
Hovedtaler på konferencens første dag var Dietmar Hager, der holdt oplægget “The Multifaceted Impacts of Light-Pollution”. Hager gav et skarpt og tværfagligt indblik i de mange konsekvenser af lysforurening – et stigende globalt problem med både økonomiske, økologiske, sundhedsmæssige og kulturelle implikationer.
Han fremhævede bl.a., hvordan ineffektiv belysning øger energiforbruget, påvirker økosystemer og forstyrrer menneskets døgnrytme. Overeksponering for kunstigt lys, især det blå spektrum om natten, blev koblet til søvnforstyrrelser og øget risiko for kroniske sygdomme. Samtidig blev den kulturelle dimension ikke glemt: lysforurening fjerner vores adgang til nattehimlen og truer en urgammel menneskelig forbindelse til stjernerne. Hager afsluttede med en appel om en tværgående indsats – teknologisk, politisk og pædagogisk – for at genetablere balancen mellem kunstig belysning og nattemørke.
Om vigtigheden af lysdesign
Blandt konferencens øvrige oplægsholdere var bl.a. Adrie de Vries, forsker i lysapplikationer hos Signify, der i sit indlæg udfordrede den aktuelle tilgang til lysdesign der ofte er styret af tabeller og tal-værdier. Med det tankevækkende citat “Good lighting design isn’t defined by standards. It’s driven by visions.” pegede han på nødvendigheden af at tænke visionært og kontekstuelt i stedet for udelukkende at lade sig styre af normer og tekniske specifikationer.
Aktiv dansk tilstedeværelse
Danmark var også aktivt repræsenteret på konferencen gennem Anders Thorseth, Projekt Manager ved DTU Electro, og Anne Bay, Teknisk salgsdirektør hos Viso Systems, som begge deltager i CIE’s divisionsarbejde. Der skal lyde en stor tak til dem for deres engagement i det internationale standardiserings- og vidensarbejde – og for det gode samarbejde, de bidrager med i forhold til Dansk Center for Lys’ aktiviteter.
Konferencen i Wien viste med al tydelighed, hvor vigtigt det er, at vi som fagfolk ikke alene deler viden, men også tør stille spørgsmål, skubbe til vanetænkning og samarbejde på tværs af fag og grænser. Fremtiden for lys – og mørke – formes bedst i fællesskab.
CIE’s formand Jennifer Veitch bød velkommen til konferencen.
Dr. Dietmar Hager, der bl.a. er astrofotograf på Stargazer Observatory, gav et skarpt og tværfagligt indblik i de mange konsekvenser af lysforurening.
Wiens historiske rådhus fra slutningen af 1800-tallet dannede ramme om reception og networking blandt deltagerne fra hele verden dagen inden konferencen.
DCL er nationalkomite for CIE i Danmark, og Jørgen Hedrich deltog i konferencen sammen med bl.a. Anders Thorseth, der varetager formandskabet for den danske CIE-nationalkomité på vegne af DCL.
Fakta om konferencen
- 430 deltagere fra 40 lande deltog i den videnskabelige konference
- Programmet bød på flere spor og på tre keynote indlæg, seks interaktive workshop, en to-dages poster session og en udstilling med det seneste inden for lysforskning og lysteknologi
- I forlængelse af den videnskabelig konference blev der afholdt møder i CIE’s divisioner og tekniske komiteer
LYS-artikel, august 2025. Artiklen er publiceret at Dansk Center for Lys. Eftertryk og videreformidling af artiklen må kun ske efter aftale med DCL og artiklens forfatter. Kontakt DCL på information@centerforlys.dk.